Publisher Profile

Apskats: Sony Ericsson Xperia Active

Šogad Sony Ericsson ir īpaši aktīvi… Xperia Arc, Xperia Mini (+pro), Xperia Pro, Xperia Play, Xperia Neo, Xperia Ray, Live, un šodien mēs apskatām arī kompānijas ūdensizturīgo viedtālruni Xperia Active. Kāds tas ir, vai tas patiešām ir ūdensizturīgs, vai vispār ir vērts tādu pirkt un kādēļ ne Motorola Defy, par to šajā apskatā.

Dizains

Izskats un uzbūve

Xperia Active ir ļoti mazs un kompakts – patiesībā tas arī ir Xperia Mini tehnoloģiskais brālēns,kurš ietērpts bruņās. Priekšpusi veido viena īpaši izturīga stikla šķēle, zem kuras izvietots trīs collu ekrāns, trīs skārienjutīgās pogas, caurums mikrofonam, skaļrunis, tuvuma un apkārtējās gaismas sensors, LED paziņojumu diode, kā arī Sony Ericsson logo (kurš, pateicoties šim darījumam, būs redzams arvien retāk). Stikls ir skrāpējumdrošs un vismaz teorētiski pastiprināts pret triecieniem, bet, tā kā ierīces dokumentācijā nav rakstīts, ka ierīce ir trieciendroša, mēs nemēģinājām to mest vai dauzīt. Protams, ja nejauši, tad nekam sliktam nevajadzētu notikt. Pirksti pa ekrānu slīd ļoti patīkami, un testa laikā netika konstatēts neviens skrāpējums – tas tomēr ir īpaši rūdīts materiāls.

Ekrānu apjož matēta metāla josla, un tā turpinās kā matēta plastmasas materiāla vāciņš. Ierīce ir biezāka nekā citi aparāti – 16.5 milimetri – bet rokā ierīce ir ļoti ērta. Kreisajos sānos ir bloķēšanas poga, bet labajos – skaļuma slēdzis un kameras poga. Prieks, ka šīs pogas izveidotas pietiekami lielas un tās ērti var nospiest. Tā kā šis ir ūdensizturīgs tālrunis, tā microUSB un 3.5mm pieslēgvietas ir zem diviem vāciņiem. Blakus ir vēl neliela metāla cilpiņa, aiz kuras var aizvilkt siksniņu, par kuru runāsim vēlāk. Aizmugurē, savukārt, ir skaļrunis (kura skaņas kvalitāte mūs pozitīvi pārsteidza), neliela kameras acs (kura ir dziļi iekšā, tādējādi ļaujot iebirt putekļiem), kā arī smieklīga izmēra zibspuldzīte un otrais mikrofons, kurš sarunas laikā uzlabo skaņas kvalitāti, izdzēšot apkārtējos trokšņus.

Vāciņš ir droši nostiprināts, un to var noņemt, atverot divu pieslēgvietu korķus un paceļot to aiz nelielas spraugas zem metāla cilpas. Vāciņi ir divās krāsās – baltā un melnā. Uz to, cik ļoti nodrošināts ir šis aparāts, norāda fakts, ka no baterijas un SIM kartes mūs šķir divi vāciņi – ārējais, kas domāts gandrīz tikai dizainam – neko funkcionālu tas nedara, kā arī iekšējais, kas pilnībā aiztur ūdeni. Tas ir noblīvēts ar gumiju, un ir atstājis spraugas tikai skaļrunim (kurš ir aizsargāts ar ūdensnecaurlaidīgu tīklu), kamerai (kurai priekšā stāv stikliņš) un zibspuldzei. Tāpat ir trīs vadelementi antenai, kas pastiprina signālu, esot zem vāciņa.

 

Tā izturība

Mēs mēģinājām dažādus ikdienišķus testus, lai izmēģinātu tālruņa izturību. Ražotājs lepni rāda IP67 sertifikātu, kas nozīmē pilnību putekļdrošību un ūdensizturību līdz pusotra metra dziļumam. Tāpat Xperia Active ekranu var vadīt arī ar slapjiem pirkstiem. Nu ko, iemēģinam?

Šādi izskatās Xperia Active, esot ūdensglāzē. Mēs to tur noturējām veselu minūti (pusminūti mazāk, nekā garantējis ražojis), un, izņemot aparātu ārā, secinājām, ka tas vēl aizvien darbojas. Ierīces skārienjutīgais ekrāns nesajūt manus skārienus – bet to var labot, vienkārši noslaukot ekrānu gar jaku vai biksēm. Tas ir dēļ kapacitīvā ekrāna īpašībām – ja virs ekrāna tiek radīts elektrības lauks un tālrunis cenšas sajust, kur ir elektrības zudums, to darīt ir neiespējami tad, ja elektrību vadošais ūdens ir noklājis visu virsmu. Ierīci patiešām var vadīt ar slapjiem pirkstiem.Mēs jau augstāk minējām, ka ārējam vāciņam nav nekādas praktiskas nozīmes ūdensizturības veidošanā – tas šeit pierādās, jo, noņemot vāciņu, secinām, ka uz otrā, iekšējā vāciņa ir kondensējies ūdens. Tas, par laimi, nav ticis tālruņa iekšpusē un nav veicis nekādas destruktīvas darbības tālruņa funkcionētspējai.

Tālāk mēs izmēģinājām iemest tālruni smiltīs – īpaši tam mēs esam izveidojuši CTRL.lv īpašiem gadījumiem paredzēto Smilšu tvertni jeb vecu Spilvas marinēto gurķu burku, kurā tagad ir smiltis. Aizveram vāku un kratam… kratam… kratam… un tā trīsdesmit sekundes. Secinām, ka aparāts vēl aizvien darbojas.

Ko mēs iegūstam šo darbību rezultātā? Secinājumu, ka ierīce izturēs dažādas ikdienišķas nejaušības. Aparāts patiks geokešeriemjo izturēs gan dažādus mitruma, putekļu un sīku triecienu radītus šķēršļus, kurus neizturētu citi Android viedtālruņi. Protams, ir arī mīnusi – ekrāns nedarbojas tad, kad tas ir noklāts pilnībā ar ūdeni, bet izvairīšanās no šīs problēmas negatīvi ietekmētu ierīces lietojamību (tas neļautu izmantot kapacitīvo ekrānu, kurš ir daudz precīzāks nekā rezistīvais ekrāns). Tālrunis nav paredzēts apzinātai triekšanai pret zemi vai paaugstinātai darbībai zem ūdens vai triecieniem – ja kaut ko no šī ietver Jūsu darba specifikācija, Jums jāmeklē Casio G’Zone Commando.

Aksesuāri

 Ierīcei komplektācijā iekļauti vairāki sportiskai darbībai draudzīgi aksesuāri. Mēs iemēģinājām visu. Pirmais ir metinātāja maskai līdzīgs maciņš, kuru ar klipša jostu var piemontēt arī pie rokas. Maciņš ir milzīgs! Tā priekšpusē ir caurspīdīga plēve, un caur to var vadīt skārienjutīgo ekrānu.

Komplektācijā iekļautas arī kvalitatīvas austiņas, kuru skaņa ir lieliska un kuras ir ļoti ērtas. Komplektā ir arī trīs dažādu izmēru gumijas ieliktņi.

Tāpat ir arī gumijas siksniņa, kuru var aplikt ap plaukstu – to var iestiprināt tālruņa apakšā esošajā cilpā. Tas gan ir tikpat sarežģīti kā spēle Minesweeper ar 668 mīnām. Bet, kad siksniņa ir iestiprināta siksniņā, nekas nekustas un viss ir stabili.

Kombinētais sadaļas vērtējums - (8+8+9):3= 8.3

Aparatūra

Ierīcei ir 320×480 izšķirtspējas Reality displejs, kura izmērs ir trīs collas. Tas ir tieši pārņemts no Xperia Mini, un, tāpat kā Mini, arī Active tam ir ļoti labas krāsas un detalizēts attēls. Ekrānam, kā jau minēts, ir kapacitīvais skārienjutīgais pārklājums, un tas ir ļoti precīzs, kā arī atbalsta multi-touch.

Aparāta baterija gan varēja būt labāka. Tai ir 1200mAh ietilpība un tā, pēc ražotāja vārdiem, ļauj izturēt  335 h gaidīšanas režīmā un 5 h 31 min sarunu režīmā. Tas ir ļoti maz, un, kā pierādījās testa laikā, dienas beigās jau ierīce dusēja – ļoti aktīvā režīmā tālrunis iztērēja baterijas jaudu jau 20:00 (noņemts no lādētāja 8:00).Zvanu režīmā aparāts izturēs pusotru, divas dienas

Ierīcei ir jaudīgs procesors ar 1GHz taktsfrekvenci.Tas ir Snapdragon MSM8255, tas pats modelis, kas izmantots arī pārējos Xperia līnijas viedtālruņus. Ierīcei ir arī 512MB RAM. Spēka agregāts nodrošina ātru darbību un nekad nebija brīdis, kad tālruni gribējām triekt pret sienu (lai gan, apskatoties uz tālruņa izturīgo korpusu, nerodas šaubas par to, ka šāda darbība neko īpaši nemainīs). Pie vainas varētu būt arī labi optimizētais Android būvējums. Lūk, Quadrant rezultāti, kas šādas klases aparātam ir ļoti labi.

Ierīcei ir cenu klasei atbilstošs savienojumu komplekts, proti, WiFi b/g/n, (A-)GPS, kompass, četrjoslu GSM, trīsjoslu HSPA ar 7.2Mbps, microUSB un microSD ar iespēju papildināt līdz 32GB. Ir arī ANT+ (kas tas ir?)

Aparātam ir 5MP kamera, kura uzņem pieņemamus attēlus. Vēlētos mazliet augstāku kvalitāti – kā redzam, mazliet pieklibo attēli ārā. Diemžēl uzreiz pēc peldes tālrunis skaidrus attēlus neuzņems, jo ūdens mēdz kondensēties arī uz kameras stikliņa, tādā veidā radot miglainu attēlu. Taču stikliņu var notīrīt, un tad attēli izskatās šādi:

 

Xperia Active spēj uzņemt arī 720p video.

Sadaļas vērtējums – 8. Ierīcei ir pieņemams tehnoloģiskais nodrošinājums, kurš pārņemts pa tiešo no Xperia Mini.

Programmatūra

 Tālrunim ir Android 2.3.4, kas ir pats svaigākais Android laidiens (neskaitot 4.0, kuru Xperia sērijas tālruņi saņems nākamā gada sākumā). Tam ir TimeScape interfeiss, kurš ir optimizēts mazajiem ekrāniem, ļoti rūpīgi izmantojot ekrāna vietu. Ekrānam ir četri stūri, kuros var salikt īsceļus – katrā stūrī līdz četriem. Tāpat iespējams izvietot ekrāna logrīkus vai īsinājumikonas. Timescape interfeiss ir ātrs un ērts, nodrošinot darbu bez nekādas aiztures. Ierīcei ir ļoti labs mūzikas atskaņotājs, kuram ir arī XLoud tehnoloģija, kas uzlabo skaņas kvalitāti. Daži ekrānšāviņi:

Tāpat ražotājs iekļāvis dažādas ar sportu saistītas aplikācijas, piemēram, soļu skaitītāju un personisko treineri. Kā aktīvs Android lietotājs es varu ieteikt arī programmu Endomondo, kura ļauj mērīt nobraukto distanci ar GPS palīdzību, izmērīt nodedzināto kaloriju daudzumu un padalīties ar sasniegumiem sociālajā tīklā Twitter. Ja esat ģeokešinga fans, Jums noderēs bezmaksas programma c:geo, kura uz kartes uzrāda tuvākos slēpņus un ļauj tajos pierakstīties. Android ir pieejamas vairāk neka 200 000 papildprogrammas, kuras apkopotas vienuviet, Android Market.

Sadaļas vērtējums – 10. Android ir lieliska OS, un, ja to ir optimizējis Sony Ericsson, ir vēl labāk!

Pirkt vai nepirkt?

Ja Jūs meklējat labu viedtālruni, kurš spēs izdzīvot arī pēc nelielas peldes vai kritiena, šis ir ļoti labs pirkums. Ierīce maksā 219 latus (pie operatoriem), un, ja Jums nepatīk biezais korpuss, vienmēr ir iespēja nopirkt arī Xperia Mini, kuram Pro versijā ir arī lieliska tastatūra. Šos abus Android viedtālruņus cenas/jaudas attiecības ziņā neviens nevar pārspēt. Atbilde uz jautājumu – Jā, pirkt!

+  Plašas iespējas, laba jauda

+ Labs ekrāns un kamera

+ Ūdensizturība (IP67 sertifikāts)

+ Bagātīga komplektācija (skatīt Aksesuāri sadaļu)

+ Android 2.3 ar Timescape

Plašs sportam paredzēto funkciju klāsts

- Nav videozvanu kameras

- Kamera varēja būt labāka 

- Kameras stikls ir dziļā iedobē, tur birst putekļi un aizsvīst stikls

-  Dažiem varētu likties pārāk biezs un mazs

CTRL.lv vērtējums –

 • Anonymous

  Cik bieži izmanto videozvanu kameru? :)

 • http://www.parasts.lv Kaspars Misiņš

  Noturji ūdenī veselu minūti, kas “ir par pusminūti mazāk nekā garantējis ražotājs.”

  Visur gan rakstīts, ka var turēt līdz 1 metra dziļumā un līdz 30 minūtēm.

 • Anon

  Paldies jums, CTRL cilvēki! Apsvēru pirkt šo tel., izlasīju daudzas vāciešu atsauksmes Amazonā.de un CHIP, un tad atradu jūsējo aprakstu, kurš ir ļoti labs. Vienīgi, no mīnusiem nav pieminēts īss akumulatora laiks (1,5 – 2 dienas), par ko daudz raksta citur. Bet es tomēr nopirkšu šo telefonu, jo tieši tāds man vajadzīgs skriešanai mežā.

 • Reinis

  Teikšu tā man ir Xperia Go :) It kā tasp ats kas ar Active
  Bet nu ieteiktu ņemt Go! Daudz labāks!